Jak vybrat fotbalový míč?

 

Fotbalový míč je ta nejdůležitější věc ve fotbale. Bez kvalitního fotbalového míče nelze hrát fotbal. Při výběru míče se rozhodujeme podle velikosti, pro koho je míč určen a může vás také zajímat zda má míč certifikát kvality FIFA.
                     

Velikost fotbalového míče
   
Velikost je nejdůležitější parametr při výběru fotbalového míče. Existují 4 základní velikosti míčů, pro různé věkové kategorie.  
   
Velikost 5 - Nejpoužívajěší velikost míče, se kterou se hraje od starších žáku po dospělé.  
Velikost 4 - Menší fotbalový míč, který se používá od starší přípravky po mlaší žáky.  
Velikost 3 - Nejmenší fotbalový míč sloužící k zápasům a trénování pro mladší přípravky.  
Velikost Mini - Minimíč není určen pro hraní na hřišti. Je špíše určen pro zábavu nebo jako reklamní předmět.  
   
Futsalové míče - U futsalového míče se neřiďte podle velikostí. Futbasolé míče mají speciální vlastnost, díky které tolik neodskakují.  
   

Certifikace míčů

 
   
Fotbalové míče, které projdou testem FIFA Quality se používají při hraní evropských poharů nebo mistrovství. Certifikát dostanou míče po splnění těchto kritérií.  
   

 Test 1: Obvod

Obvod míče se měří na 10-ti různých místech a počítá se průměr. Míč se štítkem FIFA Quality musí mít 68 - 70 cm a míče se štítkem FIFA Quality PRO musí mít obvod 68,5 - 69,5 cm.

 

 

 Test 2: Kulatost

Obvod míče se měří na 16-ti různých místech a počítá se průměr. Rozdíl nesmí být větší než 2% u FIFA Quality  a u FIFA Quality PRO nesmí být rozdíl větší než 1.5%.

 

       

 Test 3: Odraz

Míč se nechá 10 krát spadnout na desku z dvoumetrové výšky. Míč FIFA Quality se musí odrazit do výšky do 115 až 165 cm. Míč FIFA Qualiyt PRO se musí odrazit do výšky 120 až 165 cm. Rozdíl mezi odskoky nesmí být větší než 10 cm.

 

 Test 4: Váha

Míč se třikrát váží v uzavřené skřínce. Míč se štítkem FIFA Quality musí vážit 410-450 g. Míč se štítkem FIFA Quality PRO musí vážit mezi 420-445 g.

 

 Test 5: Ztráta tlaku

V tomto testu se míč nahustí na 1.0 bar. Po 72 hodinách se přeměří tlak v míči. Míč se štítkem FIFA Qualty nesmí ztratit více jak 25% tlaku a míč se štítkem FIFA Qualoty PRO nesmí ztratit více jak 20% tlaku.

 

 Test 6: Zachování tvaru a velikosti

Při tomto testu se míč vystřelí 2000 krát proti ocelové desce  rychlostí okolo 56 km/h. Švy a ventilek nesmí být poškozené. Zráta tlaku a tvaru musí být minimální.

 

 Test 7: Savost

Při tomto testu se míč otáčí a je 250 krát ponořen do 2 cm vody. Míč se štítkem FIFA Qualty může absorbovat až 15% své původní váhy a míč se štítkem FIFA Qualoty PRO může absorbovat pouze 10%.